mravenci

Mravenci ve skleníku

Na podzim snad není jediného zahrádkáře, který by ve své zahradě nesetkal tváří v tvář s mravenci, kteří netouží po ničem jiném, než se ohřát a najíst, a tak je poměrně často v tuto dobu potkáváme i u nás doma – nemilé. Pokud však mravence ve skleníku nebo na zahradě necháte, můžou vám totálně zdevastovat úrodu.

Symbióza mravence a mšice

Mravenci na zahradě nejsou sami o sobě až tak velkým problémem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Sice, pobyt na zahradě i ve skleníku mohou leckomu znepříjemňovat, je ale dobré naučit se s nimi žít a nedělat si starosti s každým malým mraveništěm.

Problém ovšem nastává v případě mraveniště velkého, ve kterých se mravenci kamarádí s jiným hmyzem - škůdci.

Mravenci žijí v symbióze se mšicemi, starají se o ně, chrání je a dokonce je přenáší na místa, kde mají mšice dostatek potravy – mšice, nejlepší přítel mravence.

Mravenci si ve skleníku i na zahradě mšice chovají pro jejich medovici (jedná se o sladkou látku, která je bohatým zdrojem energie).

Mravence vyžeňte

Objevené mraveniště nerozhrabávejte, nerozkopávejte, zkrátka, nesnažte se ho srovnat se zemí. Toto řešení totiž není nejmoudřejší.

Mravenci ve skleníku a na zahradě zůstanou, jen je upozorníte na hrozící nebezpečí a oni se v co nejkratší době přesunou na skrytější místo. 

Chemie

Pokud se vám nechce experimentovat a nebojíte se sáhnout po chemii, pořiďte si některý z mnoha přípravků pro likvidací mravenců a mravenišť.

Mravenci žijí pospolu

Pokud mravencům nachystáte jedovatou potravu, přinesou ji do hnízda, dají královně a nakonec uhyne celá kolonie.

Pro hubení mravenců se stále častěji používají přírodní látky, které mravence vypudí i bez kontaminace půdy i plodin. 

5 tipů, díky kterým vás mravenci na zahradě už nebudou trápit

1.      Použijte pachy, které je odpudí – např. červená paprika, skořice, majoránka, levandule či bazalka.

2.      Lógr – je skvělým hnojivem pro některé typy květin a současně pomáhá chránit rostliny před množením mravenců.

3.      Rybí šupiny – spousta lidí nemůže vystát rybinu a mravenci jsou na tom podobně.

4.      Přemístěte celé mraveniště – pokud si mravenci vytvořili mraveniště na nešťastném místě, můžete se pokusit jej přesunout lopatou.

5.      Další přípravky pro vypuzení – ocet, citron, celer nebo sůl.