Škůdci

Škůdci okurek ve skleníku

Okurky patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny pěstované ve sklenících. Bohužel nechutnají jenom lidem, ale také celé řadě škůdců a také chorob. Tou nejobvyklejší je plíseň okurková. Ze škůdců se ve skleníku na rostlinách okurek setkáme nejčastěji se mšicemi, molicemi, sviluškami a třásněnkami. Dalším problémem, který okurky často napadá, je ve sklenících tzv. vadnutí. Proti všem škůdcům i chorobám pomáhá důkladná dezinfekce a výměna zeminy po pěstební sezóně.

Pokračovat ve čtení

skleník

Jak správně pěstovat koriandr ve skleníku

Pokud máte rádi asijskou, ale také jihoamerickou kuchyni, neobejdete se bez koriandru, který je například součástí oblíbeného kari koření. Jedná se o jednoletou bylinu s malými hnědými semínky, které mají jemně nasládlou chuť. Někomu vůně mletých semínek koriandru připomíná pomerančovou kůru. Pokud chcete mít čerstvý koriandr celoročně, můžete ho pěstovat ve skleníku. Jen nesmíte zapomínat postupně vysévat nová semínka. Koriandr totiž zelený vydrží jen asi tři měsíce a pak postupně uvadne.

Pokračovat ve čtení

pestovani-patisonu-ve-skleniku.jpg

Pěstování patisonů ve skleníku

Patison (někdy také patizon) je druhem zeleniny, který v českých zahradách zažívá renesanci. Je vhodnou potravinou při redukčních dietách, obsahuje hodně živin a vody (až 90 %) a snadno se upravuje, podobně jako třeba cuketa nebo lilek. Patison je vlastně jedním z kultivarů tykve obecné. Typické jsou pro něj plody s diskovitým tvarem a žlutou či bílou barvou s vlnkami na okrajích.

Pokračovat ve čtení

pestovani-kvetaku-ve-skleniku.jpg

Pěstování květáku ve skleníku

Někdo ho miluje, jiný nenávidí, ale zkonzumujeme ho poměrně velké množství. Obsahuje vitamíny i minerály a minimum tuků. Nejoblíbenější je do polévek, nakládaný, smažený, nebo vařený s vajíčky jako mozeček. V posledních letech jeho cena v obchodech stále roste, takže si ho hodně lidí pěstuje doma. Ve skleníku se dá předpěstovat jak sadba na venkovní záhony, tak pěstovat krásný velký květák. Jen se musí dávat pozor, aby se ve skleníku veškerá energie nenasměřovala jen do listů, místo do růžice.

Pokračovat ve čtení

pestovani-kopru-ve-skleniku.jpg

Pěstování kopru ve skleníku

Kopr patří k české kuchyni neoddělitelně, ať už milujete koprovku se šesti, kulajdu, nebo si bez této aromatické byliny nedokážete představit nakládané okurky, nebo klasické řecké tzatziki. Kopr vonný je jednoletá rostlina původem z regionu na pomezí západní Asie a východu středomořské oblasti. Do Evropy ho přinesli Řekové a Římané.

Pokračovat ve čtení

nemoci-okurek-ve-skleniku.jpg

Nemoci okurek ve skleníku

Okurky patří u nás k nejpopulárnějším druhům zeleniny, ať už jde o salátové, nebo určené k nakládání. Okurky proto nechybí v téměř žádném českém skleníku, který může přísun čerstvé a oblíbené zeleniny prodloužit o několik týdnů. Ale ani ve skleníku se nevyhneme chorobám, které mohou úrodu okurek zásadně ovlivnit.

Pokračovat ve čtení

msice-ve-skleniku.jpg

Mšice ve skleníku

I když budete dbát o dokonalou čistotu skleníku, substrátu i sazeniček, nikdy se ve skleníku zcela nevyhnete riziku škůdců. Musíte v něm větrat, chodíte do něj, létá tam hmyz. Jedním z nejčastěji se vyskytujících skleníkových škůdců jsou mšice. Ostatně, ty škodí nejen ve sklenících, ale i na zahradách, odkud si je do skleníku nechtěně můžeme zavléct sami.

Pokračovat ve čtení

jak-pestovat-meloun-ve-skleniku.jpg

Jak pěstovat meloun ve skleníku

Melouny – lahodné, osvěžující a nevadí ani při redukčních dietách. Jediné, co na nich vadí, je cena při nákupu v obchodech. Melouny potřebují dostatek tepla, takže u nás se jim všude nedaří. Proč si je tedy nevypěstovat doma ve skleníku?

Pokračovat ve čtení