Pařeniště a skleníky slouží k předpěstovávání sazenic, urychlují sběr, zvyšují úrodnost a kvalitu plodin.
Pařeniště
Pařeniště je nízká konstrukce cca 30 cm nad zemí, která je tvořena obvodovými stěnami, které bývají překryté fólií. Do pařeniště se zpravidla nedá vstoupit a obsluhuje se zvenčí. Pěstují se v něm nízké druhy zeleniny – ředkvičky, kedlubny, různé druhy salátů, špenát …
Skleník
Skleník je oproti pařeništi mnohem větší stavba a větší zábava – měl by se v ní dobře pohybovat vzpřímený dospělý člověk. Skleník je tvořen prosklenými či pvc tabulemi a je určen pro vyšší druhy zeleniny – salátové okurky, lilky, papriky, rajčata …
Pro lepší organizaci a orientaci může být skleník vybaven policemi, regály nebo systémem závěsných truhlíků.
Vytápěné skleníky – pěstování exotických druhů ovoce, zeleniny a květin
Pokud pěstujete nějaké plodiny ve skleníku i v parných letních dnech, je potřeba skleník stínit, aby nedošlo k jejich spálení. Vhodné se jeví natřít skleník vápnem nebo nějakým speciálním stínicím nátěrem či plachtou.
Druhou variantou jsou rákosové rohože, které mají tu výhodu, že je při zataženém počasí můžete vyhrnout.
Zalévání skleníku/pařeniště
K zalévání skleníku se používá dešťová voda, protože studená voda z kohoutku nebo ze studny by rostliny poškodila. Stejně tak se rostliny zalévají ke kořínkům, nikoliv z vrchu, aby neopadaly květy a zbytečně nevznikaly plísně.
Optimální čas zálivky je ráno a později večer, až slunce nemá takovou sílu.
Větrání
Protože uvnitř skleníku i pařeniště panuje teplé a vlhké klima, je potřeba také často větrat. Větráme dveřmi skleníku nebo otevíracími otvory.
Optimální doba větrání je na jaře kolem poledne, v parném létě ráno nebo na večer.