Ne vždy jsou kupované sazenice tou nejlepší volbou. Pokud chcete vědět, co sázíte, předpěstujte si sadbu sami ve skleníku ze semínek. Vyjde vás to i podstatně levněji a úrody na záhonech se dočká mnohem rychleji. Podle toho, jakou teplotu ve skleníku máte, zvolte období setí.
U řady rostlin můžete použít semena z plodů, které jste sami sklidili. Jen si u nich zjistěte, jak jsou na tom s klíčivostí. Odpočítaná semena dejte na savý papír, nebo buničitou vatu a uchovejte je při teplotě kolem 20 °C. Pokud jich aspoň pětina vyklíčí, můžete semena vysít do skleníku a vypěstovat si vlastní sazeničky.
Do čeho je dát?
Někdo nedá dopustit na pěstování sadby v truhlících, další preferuje speciální sadbové květináče, nebo šetří a použije plastové kelímky třeba od jogurtu. Je jedno, co si vyberete, ale vždy musí být daná nádoba čistá a vydezinfikovaná. Jinak byste si kromě sadby mohli vypěstovat i škůdce nebo choroby.
Kam s nimi?
Na jaře bývají přízemní mrazíky poměrně dlouho, takže ve skleníku je lépe mít sazeničky ve vyšší poloze, třeba na policích podél stěn skleníku. Lépe k nim pronikne sluníčko a teplo stoupá vzhůru, takže by tam měly být ve větším bezpečí, a to i před teplotními výkyvy.
Co se da předpěstovat
Vysít můžete v podstatě cokoli, ale chcete-li sadbu sázet na venkovní záhony, je dobré se držet obvyklého postupu. Nejdříve se většinou začíná s mrkví, petrželí a celerem, a to koncem března a v dubnu. Pak následují jarní vitamínové zdroje jako ředkvičky, hlávkový salát, kedlubny, brokolice, salátové okurky, špenát a čínské zelí. Všechna semena vyklíčí maximálně do několika týdnů. Na záhony se nejvíce rostlin vysazuje v druhé polovině května. V té době už se pěstují další sazeničky – rajčata, papriky, květák, lilek, kapusta nebo zelí. Ještě později se pěstuje sadba pórku, růžičkové kapusty a další zeleniny. Celoročně ven či do skleníku si můžete pěstovat sazeničky bylinek.