Skleníky jsou ideálním místem pro pěstování zelí. Zelí ve venkovním prostředí trápí mnoho druhů škůdců, jako jsou mšice, červi zelní, mouchy kořenové a brouci, které se v uzavřeném prostředí mnohem snadněji korigují. Pěstování ve skleníku také prodlužuje vegetační období zelí. Zelí je plodina, která dobře roste i v chladném období, lze ji pěstovat stejně dobře na jaře i na podzim.
- Naplňte zásobník na osivo kompostem. Každé semeno vtlačte do kompostu asi na jednu délku nehtu. Zakryjte půdou a semena důkladně zalejte. Umístěte podnos na slunné místo. Zásobník na osivo udržujte vlhký, dokud sazenice nevyklíčí a nejsou připraveny k přesazení. V případě potřeby zalévejte každý den, aby půda nevyschla. Transportujte je do země, až sazenice vyrostou na dva listy.
- Jak roste zelí, udržujte vlhkost půdy a teplotu skleníku. Zalévejte každý týden.
- Hnojte hnojivem na bázi dusíku už měsíc po výsadbě. Udržujte ve skleníku stálou teplotu, pokud se příliš zahřívá, otevřete okna nebo dveře pro cirkulaci vzduchu. Zelí má rádo chladné počasí, a proto horké počasí může způsobit uhynutí hlavy.
Zelí sklizíme dle potřeby a velikosti hlavy.
Výhody konzumace zelí
- Přestože má zelí velmi nízký obsah kalorií, má působivý nutriční profil.
- Zelí mimo jiné obsahuje malé množství dalších mikroživin, včetně vitaminu A, železa a riboflavinu.
- Kromě toho má zelí vysoký obsah vlákniny a tím zlepšuje trávení. Vláknina udržuje trávicí systém zdravý tím, že dodává přátelské bakterie a podporuje pravidelnou stolici.
- Zelí má obzvláště vysoký obsah vitaminu C, což je silný antioxidant, který může chránit před srdečními chorobami, některými druhy rakoviny a ztrátou zraku.
- Křupavé zelí, obsahuje mnoho různých antioxidantů, u nichž bylo prokázáno, že snižují chronický zánět.
- Zelí také obsahuje silné pigmenty zvané antokyany, u nichž bylo prokázáno, že snižují riziko srdečních onemocnění.
- Je také dobrým zdrojem rozpustné vlákniny a rostlinných sterolů. Bylo prokázáno, že tyto látky snižují LDL cholesterol.