Podzimní úklid polykarbonátového skleníku může trvat celý víkend. Práce to není lehká, ale bezpochyby prospěšná. Úspěch velkého výnosu ze skleníků s 50% závisí na tom, jak se dobře o ně staráte.
Podzimní úklid polykarbonátového skleníku
Po poslední sklizni, cca před nástupem prvních mrazů je třeba si najít čas pro základní úklid ve skleníku: odstranění všech zbytků rostlin, plotů a cest – pokud je to možné.
Mytí polykarbonátového skleníku
Postačí nám na to běžné mýdlo, voda a měkký hadřík. Omýt musíme vše uvnitř i zvenku, takže úklid vám zabere spoustu času, ale opět, je to potřebné. Používání škrabek, kartáčů či abrazivních materiálů je přísně zakázáno, ty totiž přispívají k poškození ochranné vrstvy na polykarbonátu a v některých případech zkracují i životnost skleníku.
Dezinfekce
Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob dezinfekce skleníku je pomocí síry. Ta se provádí při teplotě vzduchu mezi 12, až 15 ° C. Než začnete s dezinfekcí, odstraňte ze skleníku vše, co by tam už nemělo co dělat. Po použití dezinfekce okamžitě skleník opusťte. Zavřete u něj všechny dveře a okna a nejméně týden do něj nevstupujte.
Pro dezinfekci půdy je nejlepší použít biopreparace, které kromě potlačování mikroorganismů i léčí půdu.
Jak se starat o skleník v zimě
Největší nebezpečí nastává v případě většího množství vlhkého sněhu. Často se stává, že střecha skleníku se pod zátěží zřítí. Takovým porušením jsou podpěry ohnuté, geometrie skleníku se mění, takže není možné jej vrátit do původního stavu.
Můžete si však sami posílit podpěry skleníku, stačí do něj postavit dřevěné podpěry ve tvaru písmene “T”, aby na nich střecha spočívala.
V zimním období co nejvíce větrejte, tak, aby škůdci a houbové nemoci se zmrzly.
Odstranění sněhu ze skleníku
Bez ohledu na to, zda jste střechu zpevnili nebo ne, doporučujeme pravidelně skleník od sněhu čistit. Vyčištěný sníh může být hozen přímo do skleníku, díky tomu na jaře bude půda pěkně vlhká.