Bojovali jste letos i vy ve skleníku a vůbec v zahradě se škůdci? Chcete mít příští sezónu pojištěnou klidem? Připravte skleník na příští rok už teď.
Po mírné zimě je dezinfekce skleníku důležitá
Zimu příroda potřebuje, to je jasné, stejně tak všichni pěstitelé a zahrádkáři. A to zimu pořádnou, s dlouhodobými silnými mrazy. Ty nám pomáhají v boji se škůdci. Pokud je však zima mírná, dochází na jaře k rychlému rozmnožení nežádoucích parazitů a následnému napadení první výsadby. Skleník je proto vhodné alespoň každých 12 měsíců dezinfikovat.
Česneková dýmovnice – bojovnice
Ta obsahuje přírodní česnekový olej, který podporuje přirozené obranné mechanismy rostlin. Vytváří lehký film na povrchu rostliny, škůdcům pak taková rostlina ani nevoní a ani nechutná.
Česneková dýmovnice působí především na molice, mšice nebo svilušky.
Tato dýmovnice škůdce nezahubí, ale vyžene je ze všech koutů vašeho skleníku. Jde tedy čistě o biologický způsob likvidace.
Návod k použití si přečtete na etiketě, přesto pár rad na začátek:
– před použitím je potřeba utěsnit všechny větrací otvory, aby dým nemohl uniknout
– aplikaci je dobré provést v podvečer a nechat dým působit přes noc
– teplota musí být vyšší než 16 °C
– rostliny, které jsou umístěné ve skleníku, ať už v zemi nebo v nádobách, musíme pár hodin před aplikací dýmovnice dostatečně zalít
– kořeny musí být mokré, ale voda se nesmí dostat na listy
V dobře připraveném skleníku můžeme zapálit dýmovnici bez obav. Je vhodné postavit ji na nehořlavou podložku – starý talíř či kachli, aby jsme zabránili jejímu převrhnutí.
Dále dýmovnici protřepeme, odstraníme plastové víčko a zapálíme knot.
Co nejrychleji opustíme skleník a řádně zavřeme dveře.
Do zadýmeného prostoru nesmíme minimálně 4 hodiny vstupovat, proto, jak už jsme se zmínili výš, doporučujeme tento proces provádět na noc.
Druhý den necháme skleník řádně vyvětrat, alespoň půl dne a teprve poté do něj můžeme vstoupit.